اینارو من ننوشتم

!he who values his life dies a dogs death
نویسنده : jay thunder - ساعت ٤:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٩
 

He who values his life dies a dog's death!

این, جا کلام فیلمی ژاپنیست که روایتگر منش ساموراییهاست منتها از عینک هالیوودی. آنکه به زنده بودنش بیش از حد بها دهد مثل سگ خواهد مرد. پیش فرض های این جمله را میتوان برشمرد:دشمنی در کار است,دشمنی باشمشیر آخته در کار است,دشمنی با شمشیر آخته و در حال پیشروی در کار است,در حالت حدی، اگر برای بقا پس بروی، در حال عقبگرد شمشیری نادیده از دست سربازی ناشناخته به پشتت فروخواهد شد. در نقطه ی مقابل، پیشروی شانس حیات حداکثری را با درجه متغیری از ریسک پیش رو میگذارد. کدام را باید انتخاب کرد و چرا؟ باید به تحلیل کیفی و کمی ریسک و ارزشگذاری حاصل هر گزینه پرداخت یا تابع هدف مطلوبیت فرد را فارغ از معیار سنتی " زنده بهتر از مرده" بیشینه کرد؟ باید قبول کرد که مطلوبیت برای همگان در درازی عمر نیست.

1)کسی که تصمیم میگیرد جلو برود(با حذف موارد استثنا) درگیر رانه ای فراتر از مرگ و زندگی است. این رانه میتواند مذهب و مسلک یا مرام و افتخار باشد. چیزی که با مرگ او خاتمه نمیابد و مرگ او در برابر تداوم ابدیت آن کمترین ارزشی ندارد. تداوم استقلال یک کشور. تداوم نسل یک خاندان. تداوم یک مذهب و الی اخر. این جور پیشروی پیچیدگی مسئله را دو چندان و پیش بینی نتیجه را تا حد زیادی دچار عدم قطعیت میکند. تاثیر آنچه که فرد را جلو میکشاند شبیه تاثیر هیچیک از المان های سنتی و ملموس تصمیم نیست و در نظر گرفتن مابه ازای فیزیکی همسنگی برای آن چندان آسان نیست. از سوی دیگر تابع هدف رضایتمندی فرد بهره مند از چنین رانه ای تنها در حالت پیشروی و با لحاظ کردن برخی جزئیات (بسته به نوع رانه) حد اکثر میشود. پس آیا باید با این استدلال به پیش تاخت؟ حکم قطعی؟ آنچه گفته شد حالتی حدی را بررسی میکند که با پذیرش مقدمات و مقتضیات آن، پسروی برابر با شکستی محتوم است در زمانی نامعلوم.  پسروی روی دیگر سکه ی شکست است و در آن امیدی برای پیشرفت و سازماندهی نیست. دو نکته در این برداشت مغفول است: اول اینکه بیشینه کردن رضایتمندی فرد و ارضای هدف اصلی همیشه با هم سازگار نیستند و چه بسا رضایت شخصی فرد بیش از همه با رسیدن به هدف اصلی منافات داشته باشد. آسیب میتواند به شکل های گوناگون وارد شود. منطقی به نظر میرسد که ابتدا  بررسی کنیم معیارهایی که یک ایده برای رضایتمندی ذهنی به افراد میدهند تا  چه حد تامین کننده ی بقای خود آن ایده است و این معیارها تا چه میزان جزو هسته اعتقاداتی هستند که فرد را همچنان پشتیبان آن ایده نگه میدارد.برای مثال آیا اعمال خشونت و ایثار جان همیشه ضامن بقای یک ایده خواهند بود یا بسته به شرایط محیطی تاثیرات متفاوتی بر خروجی مسئله خواهند گذاشت؟ نکته دوم اینکه  آیا رسیدن به هدف به شرط گشودن مسیرهای توصیه نشده پذیرفته است؟- و اگر هست آیا با خود آن هدف برهمکنش منفی و مخرب نخواهد داشت؟ ممکن است یک ایده به پیشروی ترغیب کند اما پیشروی علمداران آن ایده به منزله ی خودکشی خود ایده باشد. در اینجا حکم چیست؟ پسروی ، سازماندهی،مصالحه و ... یا رفتار سامورایی وار؟ نیازی به طول و تفصیل فلسفی و روده درازی در مورد کنش تاریخی و ... نیست. فرق انسان و گوسفند همینجا معلوم میشود.

مثال عینی از جبهه دانشجویی اصلاحات. پیشروی تا ..... تاکجا؟ خوردیم به در بسته ولی باز خدارو شکر همه مون جون سالم به در بردیم. حالا فرصت داریم خودمونو از نو سازماندهی کنیم. اول از همه حمایت مالی لازم داریم. یه گروه باید برن توی "گلدکوئست" فعالیت کنن. یه عده هم باید برن دنبال جذب کمک های بین المللی.البته این رو هم بگیم که  ما نه فعالیت اقتصادی از نوع گلدکوئست رو قبول داریم و نه حاضریم استقلالمون رو پای کمک های خارجی بدیم ولی خوب کاریش نمیشه کرد فعلن بضاعتمون همینه!!    "ارواح عمه تان!"  ریشه یابی مشکل به ما میگوید هسته اعتقادات این افراد چندان با ایده ای که طرفدار آنند همخوان نیست یا به عبارتی اجزایی کلیدی ار این ایده، در اعتقادات این دسته از حامیان غایب است.

نتیجه:

1-اینها همانهایی هستند که آخر مثل سگ میمیرند!

2-خدا پدر ساموراییها را بیامرزد!!

3-توصیه به گوسفندهای عزیز: ایلیت بودن یا ایلیت نبودن افراد تنها با انتخابشان بین گوسفند ماندن یا انسان شدن معلوم نمیشود. بعضی ها بهتر است هیچ وقت دست به انتخاب نزنند. همان گوسفند بمانند بهتر است!!!

پ.ن: شرح بیشتر این مثال بعلاوه دو تا مثال دیگه تو یه پست دیگه

عکس از بندیکت فورمان.ایران

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1094417403990.39303.1333224920&type=3


 
 
auchindoun-2
نویسنده : jay thunder - ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳
 

 

http://www.flickr.com/photos/45945675@N00/sets/72157594350452322

اگر برای ذخیره کردن عکس های فلیکر مشکل دارید از اد-آن فایرباگ در فایرفاکس استفاده کنید! 
 
auchindoun-1
نویسنده : jay thunder - ساعت ۳:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳