GIGO

حساسیت همه ی سیستم ها به کیفیت ورودیهایشان یکسان نیست ولی قطعاً یکی از ویژگیهای مشترک بین همه ی سیستم ها این است که از ورودی غلط، مطقاً خروجی درست بیرون نخواهد آمد یا به عبارتیGARBAGE IN, GARBAGE OUT! مثال بارزش مدلهای سری زمانی و رگرسیون های پیشبینی تقاضا، برنامه ریزی سفارشات خرید یا برنامه ریزی فروش و عملیات (S&OP) است که واضحاً بهترین الگوریتم ها و ولید ترین مدل ها هم بدون داشتن ورودی درخور از ارائه ی خروجی مناسب قاصرند. انتظار عملکرد مناسب از این مدل ها و سیستمهایی که این مدلها را برای پوشش کارکردهایشان به کار میگیرند تا زمانی که پشتیبانی  کاملی از آنها برای تأمین داده های صحیح و دقیق ورودی به عمل نیامده، توقعی بیجاست.

در هر حال رسیدن به توافق در این مورد بین همکاران معمولاً کار زیاد سختی نیست و همگان علاقه دارند با شنیدن این جمله سرشان را به علامت تایید تکان دهند؛ بدون اینکه تلاشی برای پنهان کردن بیحوصلگیشان از توضیح این واضحات از خود نشان دهند.  اما معمولاً کمی صغری کبری کردن و پیشبینی نتایج حاصل از فرض گرفتن این گزاره است که تنش و اختلاف را به وجود میاورد. بسیاری از اوقات تهیه و تدارک این داده ها تنها قدم اول است، تعهد داشتن در استفاده از این داده هاست که سیستم موفق را از سیستم ناموفق تمییز میدهد. فراهم آوردن داده های صحیح به سیستم های نرم افزاری با گذشت زمان بستری مناسب از داده های قابل اتکا فراهم می آورد و تحلیل این داده ها با ابزارهای تحلیلی و درج نتایج در داشبوردهای مدیریتی در دراز مدت سیستم پشتیبان تصمیم گیری شرکت را به وجود خواهد آورد.

استفاده از بسته های نرم افزاری و سولوشن های فرآیندی در برنامه ریزی، زمان بندی و مدیریت پروژه هم واجد چنین وجهی است. نرم افزار متعهد به ارائه ی یکی از دو خدمت ذخیره یا پردازش بر روی داده های ارائه شده است و تهیه و ثبت داده های صحیح و دقیق تماماً به تعهد کاربران سیستم بستگی دارد.

پیاده سازی و اجرای سیستمهای برنامه ریزی، زمان بندی و مدیریت پروژه کاری شدیداً قاعده مند است. اساساً حفظ دیسیپلین و پایبندی به قوانین و پروتوکلهای وضع شده از ضروری ترین الزامات کار مدیریت پروژه است. نه فقط در این سیستم بلکه در سایر سیستم ها که انضباط قوام دهنده ی کارکردهاست رعایت بی چون و چرا و غیر منعطف قواعد تنها راه موفقیت در پیاده سازی آن سیستم است. ماهیت چنین سیستم هایی عمل در چارچوب تعیین شده است و از این رو بیش از اینکه مقید به قانون یا قوانینی خاص باشند مقید به قانونمند بودنند. از این رو وقتی که اجتناب از قواعدی مانند صداقت در وارد کردن داده های تخمین یا زمانبندی بر اثر اعمال فشار از مراتب بالاتر مدیریتی بدل به عادت شود، کار تا جایی پیش خواهد رفت که این نرم افزارها عملاً به پوسته ای بی مغز و ابزاری برای نمایش و شو-آف تبدیل میشوند بدون اینکه در عمل کاربردی داشته باشند. از بارزترین مداخلات مدیران بالایی بر کارشناسان برنامه‌ریز، جابه جایی تاریخ ها و دستکاری هزینه ها با هدف بالا بردن توان رقابت در مناقصات است. به فرض موفقیت در گرفتن یک پروژه، کمترین تبعات چنین کاری، ناتوانی در عمل به تعهدات است. خدشه دار  شدن چهره‌ی شرکت و کاهش اعتبار آن معمولاً پایین ترین اولویت را در ملاحظات مدیران تصمیم گیر و آمرین به عدم صداقت در ارائه ی برنامه ریزی و گزارشات پیشرفت دارد.

/ 2 نظر / 25 بازدید
محسن

دوست عزيز وبلاگ و پست هاتون خيلي خوب بود لطفا به وب من هم بيا و در گروه آلفا عضو شو و ماهانه جايزه 50هزار توماني هديه بگير. منتظرم http://alpha20.mihanblog.com/extrapage/hadiehshop

مجله پلشت

سلام. وبلاگ خيلي خوبي داري. اگه دوست داشتي آخرين مطالب طنز و عکس هاي بازيگران رو ببيني يه سري به مجله پلشت بزن. سايت باحاليه